Cebu Adası Filipinler Gezi Rehberi

Sizleri, Kawasan Şelalesi, sayısız diğer şelaleleri, Kanyon turları, köpek balıklarıyla yüzme heyecanı, olağanüstü gün doğumu ve batımı ile Cebu Adası’na götürüyoruz.

Cebu Adası, Filipinler’in başşehri olan Manila’nın ardından, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Aynı zamanda İspanyolların Filipinler’e ilk gelişi bu ada üzerinden olduğu içinde en eski tarihe sahip şehridir. Şehirde yerel diller konuşulsa da birçok insan ingilizce bilmektedir. Cebu adasına giderken vize gerekmemektedir. Cebu adası nasıl bir yer diye sorulduğunda akla ilk gelenler, kanyon ve şelaleleri, balayı adaları diye adlandırılan adaları, köpek balıkları ile yüzme imkanı sunması, tarihi mekanları ve gece hayatının hareketli olmasıdır diyebiliriz.

Cebu Adası’na Nasıl Gidilir?

Cebu Adası’na nasıl gidilir sorusuna cevap vermeden önce şunu söyleyelim; Cebu Adasındaki en zor ve maliyetli konu adaya ulaşmaktır. Neden mi? Birincisi Cebu adasına Türkiye’den direkt uçuş sadece THY’nin var o da Filipinlerin başkenti Manila’ya oradan da feribotlarla adaya geçebiliyorsunuz ama biraz daha uygun fiyata gidelim derseniz bir çok firmanın seferleri mevcuttur ama hepsinde aktarma vardır. Cebu’da havalimanı mevcut adı ise Mactan Uluslararası havalimanıdır ve Cebu merkezine 15 km uzaklıktaki Mactan adasındadır.

Havalimanında terminal ücreti ödemek durumundasınız ama bunu ülkeye girerken değil de dönüşteyken ödüyorsunuz. Rakam ise 750 peso civarındadır. Ödemeyi peso ya da karşılığı dolar olarak nakit şekilde vermelisiniz. Şehre bir şekilde ulaştınız şimdiyse şehir içi ulaşım durumu karşınıza çıkacaktır. Bunun içinde Jeepney ya da taksiler var. Taksi açılışı 40 peso, jeepney’ler ise 7 peso civarındadır. Ayrıca North Bus, South Bus olarak 2 terminalden şehrin kuzey ve güneyine giden otobüslerde mevcuttur. Tüm bunların yanında aslında en aktif ve önemli ulaşım yolu ise deniz yoludur. Çevre adaların neredeyse tamamından Cebu adasına feribot seferleri yapılmaktadır.

Cebu Adasında Nereleri Gezmeliyim?

İspanyolların Filipinler’e yerleşme döneminde ilk girdikleri kent Cebu’dur. Dolayısıyla diğer bölgelerine göre Filipinler’in en çok gezilecek yere sahip kenti Cebu adasıdır. Eğer Cebu adasında nereleri gezebilirim diyorsanız şu şekilde sıralayabiliriz:

San Pedro Kalesi: Giriş ücreti 30 peso olan kalenin tarihi 1565’lere dayanmaktadır. İspanyollar tarafından yapılan kale Cebu iskele bölgesindedir.

Santa Nino Bazilikası: San Pedro kalesine birkaç dakika mesafede olup, Miguel Lopez de Legazpi isimli bir ispanyol kaşif tarafından 1565 yılında yapılmıştır. Filipinlerin tarihi en eski roman katolik kilisesidir.

Macellan Haç’ı: Diğer adı Magellan Cross olan yer bir türbe gibidir. Macellan’ın haçının buradadır.

Cebu Metropolitan Müzesi ve Katedrali: Santa Nino bazilikasının hemen arka tarafındadır. 1689’da yapımına başlanmış ama 1909’da bitirilebilmiştir. 2. dünya savaşı dönemi büyük hasar görüp tekrar 1950’de restore edilmiştir.

Cebu Anıt Mirası: Bu anıtın inşaatına, yakın bir tarihte, 1997’de başlanmış ve son halini 2000’de almıştır.

Colon Caddesi: Filipinler’in en eski caddesidir ve ispanyolların şehre girişiyle aktif olan ve gelişen bir caddedir.

Taoist Tapınağı: Şehrin en meşhur yeridir diyebiliriz. 1972’de bölgede yaşayan Çinliler tarafından inşaa edilmiştir. Oldukça fazla basamağa sahiptir.

Mactan Mabedi: Mabet, Cebu’ya çok yakın olan Mactan adasına bağlı Lapu Lapu şehrindedir. Filipinlerliler için tarihteki ilk kahramanları diyebilecekleri Rajah Lapu Lapu’nun heykelinin de olduğu, Shrine Park’ın içinde Cebu’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yerine alan bir mabettir.

Bunların dışında da Cebu Adasında gezilebilecek birçok yer mevcuttur. Sıralamak gerekirse; Casa Gorordo Müzesi, Mactan Köprüsü, 1730 Jesuit House, Taboan Public Market, Mango Bulvarı, Minglanilla Public Market, Gök Bahçesi, Yap Sandiego Ancestral House, Sugbo Müzesi, Carbon Marketi, Kabang Şelalesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir