Diyette İştahınızı Hangi Besinlerle Kontrol Altında Tutarsınız?

İştah sorunu farklı nedenlere dayanır. Stres, üzüntü, mutluluk gibi farklı nedenlerden kişinin iştahı artabilir. Sağlıklı bir bünyeniz olduğu halde iştahınız çoksa hayatınızı bir düzene koyma vaktiniz gelmiş demektir. Sık acıkmanın en büyük nedenleri arasında doğru kahvaltı yapmamanız gelir. Tahıllı ekmeklerle yapacağınız kahvaltı sizi gün sonuna kadar idare eder. Kötü bir kahvaltıyla güne başlarsanız gün içinde devamlı bir şeyler yeme ihtiyacı duyarsınız.

tahıllı ekmek
tahıllı ekmek

Diyet Yaparken İştahı Kontrol Altında Tutmanın Yolları

Süt alerjiniz yoksa kendinizi aç hissettiğiniz zaman sıcak süt içebilirsiniz. Laktoz alerjiniz varsa soya sütünden faydalanarak iştahınızı frenlersiniz. Sıcak sütün içine yarım çay kaşığı tarçın eklerseniz sizi hem tok tutar hem de kan şekerinizi düzene koyar. İştahınızı bastırmak için enerji verici etkisi yüksek olan haşlanmış yumurtayı düzenli olarak tüketmelisiniz.

ayva
ayva

Meyve seviyorsanız iştahı azaltanları tercih edin. Ayva, muz, ananas iştahı bastıran meyve grubudur. Dengeli şekilde tüketmeniz önerilir. Çok aşırı meyve tüketirseniz kan şekeriniz yükselir. Gün içinde 2 litre su içmezseniz sık acıkırsınız. Susuzluk ve açlık hissi çoğu zaman benzer. Bu nedenle yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmelisiniz.

Diyet yaparken kırmızı etten haftada iki gün yararlanın. Kırmızı et metabolizmayı hızlandıracağı gibi uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Ette bulunan kaliteli proteinler sayesinde daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir