Hamilelerin Kış Aylarında Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamile olan anne adayları kış aylarından kendilerine çok dikkat etmelidirler. Nihayetinde anne adayları iki canlı olduklarını unutmamalıdır. Kış ayları bulaşıcı hastalıkların en yoğun olduğu dönemdir. Bu nedenle anne adayları mümkün olduğu sürece kalabalık ortamda çok fazla bulunmamalı ve hijyene önem vermelidir. Öncelikli olarak hamile kadınlar beslenmesine çok dikkat etmelidir.

kalsiyum
kalsiyum

Sebze ve meyve ağırlık beslenmelidir. Vücudu savunmasını yüksek tutmak için C vitamini ağırlıklı beslenmelisiniz. Özellikle mandalina, portakal ve hurma gibi C vitamin oranı yüksek yiyecekler tüketmelisiniz. Gebelik döneminde kalsiyuma çok ihtiyaç duyulur. Bu nedenle kalsiyum ihtiyacınız gidermek için sık sık balık tüketmelisiniz. D vitamini içeren balığı uzmanlar haftada en az bir kez tüketilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Öpüşme ve Tokalaşmaya Dikkat

Kış ayları havanın da aynı zamanda en kirli zamandır. Kirli hava solumak anne ve karnındaki bebeğe çok zarar verir. Bundan dolayı mümkün olduğu sürece dışarı çıkılmamalıdır.  Hamile anne adayları kış adaylarına hormonlarında yaşadıkları değişim nedeniyle mantar hastalıkları ile karşı karşıya kalabilirler. Buna engel olmak için mutlaka anne adayları pamuklu kıyafetler giymelidir.

kış aylarında gebelik
kış aylarında gebelik

Anne adayları hamilelik döneminde sıklıkla tokalaşmaktan ya da öpüşmekten uzak durmalıdır. Grip ve nezle gibi hastalıklar genellikle öpüşmek ve tokalaşmaktan bulaşan hastalıklardır. Hamilelikte yürümek anne adaylarına çok iyi gelecektir. Bunu yaparken havanın en temiz olduğu zamanı seçmelisiniz. Yaklaşık 1 saatlik yürüyüş doğumunuzu da kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir