Karabük Nasıl Bir Yer?

Karabük’ün vazgeçilmez turistik beldelerinin arasında gelen Safranbolu beyaza kuşanmış, mimarisini tarihten alan evlerle aklınıza yer ediyor.  Oysa Safranbolu içinde bu karelerden çok daha fazlasını barındırıyor. Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastasını ve Bakırcılar Çarşısını gezmek tarihi hissettirecek ve aslında Safranbolu’nun geçmişte Anadolu’nun önemli bir ticaret merkezlerinden biri olduğunu anlatacaktır. Safranbolu genellikle günübirlik geziler için oldukça uğrak bir ilçe olsa da hafta sonu kaçamaklarının da vazgeçilmez duraklarındandır.

Safranbolu’da gezilecek yerler beyaz tarihi evlerinden ibaret gibi görünse de bahsedilen duraklara uğramadan gezinizi tamamlamamanız gerekmektedir.

Karabük
Karabük

Safranbolu Gezilecek Yerler

Tokatlı Kanyonu; Şelale boyunca sadece doğa seslerinin size eşlik edeceği huzur adreslerinden biri. Burada aileniz ile geçireceğiniz huzur dolu dakikaları unutamayacaksınız.

Kristal Teras; Uçuruma konumlandırılmış, yere 80 metre yüksekliğiyle heyecan dolu manzaraya şahitlik etmek isteyenlerin ve fotoğraf meraklılarının gizli duraklarından birisidir.

İncekaya Su Kemeri; Sadrazam İzzet Paşa tarafından Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılmış 6 kemerli bu yapı Safranbolu’daki yürüyüş rotalarından bir diğerisidir.

Karabük nasıl bir yer
Karabük nasıl bir yer

Hıdırlık Tepesi; Safranbolu’yu panaromik fotoğraflamak için ideal adreslerden birisidir.

Safranbolu Tarihi Kent Müzesi; Tarihi dokusuyla Safranbolu’ya ait belge ve eşyaların sergilendiği müzede, yemenicilik, demircilik, kunduracı, semerci gibi tüm zanaatların canlandırmalarıyla sizlere tarihi yaşatıyor.

Bu duraklardan çok daha fazlası için Karabük’e 9 km olan Safranbolu’yu ziyaret etmeniz ve beyaz evlerden çok daha fazlasına tanıklık etmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir