Maden Suyu Hangi Besin Grubuna Girer?

Günlük hayatta tükettiğimiz maden suları, yağmur sularının yer altından geçerek birikmesi ile veya yerin derinliklerinde hidrojen ve oksijen elementinin  birleşmesi ile oluşurlar. Yeraltından yüzeye  çıkarken tabakalardaki bazı tuzları eritir ve bünyelerine dahil ederler. Bu kaynak sularının içerisinde çözünmüş bir şekilde gaz ve mineral bulunmaktadır.

Birçok insan tarafından karıştırılan ve  genel kültür sorusu olarak  karşımıza çıkan bir sorunsal bulunmaktadır. Maden suyu ve soda aynı şey midir? Maden suyu doğal yollardan elde edilirken fakat sofralarımızda sıkça tükettiğimiz soda ise içme suyuna karbonik asit karıştırılarak yapılan, suni bir içecektir. Soda ve maden suyu karıştırılmamalıdır.

maden suyu

Maden sularının özellikleri nelerdir?

– Maden suları kaynak sularıdır.
– Doğal yollardan elde edilirler.
– Maden sularının birçoğu bazı hastalıkları tedavi etme gücüne sahip olduğundan, şifalı yeraltı suyu diye adlandırılırlar.
– İçlerinde çözünmüş olarak mineral ve gazlar bulunmaktadır.
– Kalori içermezler.
– Besin grubu bakımından mineral ve su grubuna dahil olabilir, diyebiliriz.

Maden suyunun üretimi

Maden suyunun üretimi; yeraltı sularının kaynaklardan çıkarılarak veya kuyu açılarak çıkarılması ile elde edilir. İçerisinde bulunan karbondioksit bir tür basınç uygulayarak maden suyunun yeryüzüne çıkmasında yardımcı olur. Mineral açısından zengin maden suyu, yeryüzündeki tabakalardan çıkarken diğer mineralleri de eriterek bünyesine alır ve bu sayede mineral bakımından zengin bir içecek haline gelir.

İçerisinde çözünmüş katı madde miktarına bağlı olarak düşük ya da yüksek mineralli maden suyu olarak sınıflandırılabilir.

Maden suyunun kalorisi

Maden suyu yapısı itibari ile kalori içermez ve dolayısı ile enerji veren bir içecek değildir. Ayrıca kalori içermemesi bakımından kilo aldırma özelliğine de sahip değildir.

Maden suyu besin değerleri

Mineral yönünden zengin olan maden suyu karbonhidrat, protein ve yağ gibi besin öğelerini içermez. Şifa özelliği de içindeki minerallerden gelmektedir. Sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi insan sağlığına iyi gelecek birçok mineral içerir.

Maden suyunun faydaları

Birçok mineral açısından zengin bir içecek olduğundan dolayı ” mineral su ” olarak adlandırılır.

– Kemik dostudur: Maden suyunun zengin olduğu bir diğer mineral kemiklerin dostu kalsiyumdur. Kalsiyum, kemik yapısını güçlendirir. Günlük alınacak kalsiyum miktarı maden suyundan da elde edilebilir.

Kan basıncını düzenlemede yardımcı olur: İçerdiği kalsiyum ve magnezyum kan basıncındaki bozuklukları gidermede fayda sağlar.

-Sindirim ve boşaltım sistemini destekler.

Cilde parlaklık kazandırır: Çoğu insan tarafından maden suyu cilt bakımında özellikle yüz bölgesinde kullanılmaktadır. Maden suyu içerisinde silika (SiO2) denen partikülleri barındırmaktadır ve bu partiküller ciltte kolajen üretimini tetikler. Ciltteki kusurları giderir.

Maden suyunun zararları

Genel olarak zararı bulunmayan bu içecek insan vücudu için daha çok fayda sağlamaktadır. Fakat sağlık durumunda sorunlar olan insanlar, maden suyu tüketirken dikkatli olmalıdırlar.
Maden suyu içerisinde sodyumu bulundurur ve bu mineral hipertansiyon hastaları için sorun teşkil edebilir.

Günlük tüketilmesi gereken miktar

Günlük bir veya iki su bardağından daha fazla içilmesi önerilmez. Birçok şeyde olduğu gibi her şeyin fazlası zarardır ve bu maden suyu içinde geçerlidir. Fazla tüketim sonucu gaz ve hazımsızlık gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca hipertansiyon hastalarının  ve böbrek hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gereken içecektir.

Gebelikte maden suyu tüketimi

Halk arasında gebelerin maden suyu içmemesi hakkında bilgiler olsa da aksine içerdiği minerallerden dolayı hamile kadınlar ve bebek için fayda sağlayan bir içecektir. Günlük bir su bardağı olacak şekilde tüketilebilmesinde sakınca yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir