Yelken Antrenörü Nasıl Olunur?

Eğitim ve Kariyer Yol Haritası

Yelken eğitmenleri, öğrencilere tekneleri güvenli ve etkili bir şekilde kullanmayı öğretir. Bu pozisyon tipik olarak adayların deneyime sahip olmasını ve temel kriterleri karşılamasını gerektirir. ASA ve diğer kuruluşlar, yelken eğitmenleri için klinikler ve sertifikalar sunmaktadır. Eğitim tipik olarak çalışma, uygulamalı eğitim ve çeşitli sınavların geçişini gerektirir.

yelkenli

Yelken Eğitmeninin Görevi ve Çalışma Alanları

Bu spor eğitmenler tarafından, genç ve yaşlı olması fark etmeksizin yeni başlayan denizcilere beceri ve güvenlik tekniklerini öğretmeyi hedeflemektedir. Eğitmenler yerel yat kulüplerinde, üniversitelerde veya özel yelken okullarında iş bulabilirler.

Yelken Deneyimi Kazanın

ASA, yelken eğitmenlerinin en az üç yıllık deneyime sahip olmasını gerektirir. Aday eğitmenler, çeşitli yelkenli gemiler ve omurga ve katamaran eğitimi, kıyı navigasyonu ve açık denizde yelken gibi teknikler hakkında bilgi sahibi olarak yararlanabilirler.

Gereksinimleri Karşılayın

Yelken eğitmenleri, minimum yaş gereksinimlerini ve temel kriterleri karşılamalıdır. Öğretim programına bağlı olarak en az 16 ila 18 yaşında olmalı ve öğretme deneyimine sahip olmalı ve güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdırlar. Eğitmenler CPR ve ilk yardım sertifikalı, tekne güvenliği konusunda deneyimli ve çeşitli teknelerde yelken yapabilecek kapasitede olmalıdır. Ayrıca kişisel bir yüzdürme cihazı olmadan 50 metre yüzebilmelidirler. ASA sertifikalı bir eğitmen olmak için adayların derneğin mevcut üyeleri olması gerekir.

Bir Eğitmen Kliniğine Katılın

Birçok yelken okulu, bir veya daha fazla gün boyunca eğitmen klinikleri sunar. Bu klinikler risk ve güvenlik tekniklerini öğretir, benzersiz ders fikirleri sunar ve aday eğitmenlerin eğitim tekniklerini geliştirmelerine olanak tanır. Kurs, tekne kullanma tekniklerinin bir incelemesini içeren yelken teorisi ve eğitimini içerir.

İleri Düzey Sertifika Alın

Yelken eğitmenleri genellikle küçük tekne eğitimi veya temel omurga eğitimi ile başlarlar. Eğitime devam etmeyi ve daha büyük gemilerde nasıl talimat verileceğini öğrenmeyi ya da radar veya hava durumu gibi alanlarda bir onay almayı seçebilirler. Gelişmiş eğitim, temel kurslarının tamamlanmasının hemen ardından aday eğitmenler için mevcuttur.

Gerekli Testleri Geçin

ASA sertifikalı olmak için yelken eğitmenlerinin birden fazla testi geçmesi gerekir. Bir beceri değerlendirme testi yapıldıktan sonra eğitmenler arma, yanaşma ve uygun yelken kullanımı konularını da muhafaza eden bir test aşamasına tabi olurlar. Ardından bir güvenlik operasyonları testi yani eğitmenlerin belirli manevraları tamamlamasını, ekipman kontrollerini tamamlamasını, demir atmasını ve ek güvenlik operasyonları gerçekleştirmesini gerektirecek bir aşamaya tabi olurlar. Ayrıca düğüm atma, profesyonel davranış ve su üzerinde iletişim kurma yetenekleri konusunda da test edilirler. Daha sonra ise eğitmenlerin sınıf için gerekli okuma materyalleri üzerinde test etmeleri için üç yazılı sınav uygulanır.

Yelken eğitmenlerinin uzun saatler süren bir yelken deneyimi, CPR ve ilk yardım sertifikasına sahip olması ve ASA sertifikası alabilmek için profesyonel bir eğitim programını tamamlaması gerekir. Eğitmenlerin ana hedefleri, yeni başlayan denizcilere güvenlik tekniklerini ve becerilerini öğretmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir