Yemeklere Verilen İsimler Kilo Alımını Tetikler mi?

Türk yemek kültüründe olduğu gibi dünya yemek lezzetlerinde de birçok farklı isimler ile yemekler adlandırılıyor. Yemeklerin lezzetli ve lezzetsiz olması ile isimlerinin doğru orantılı olup olmadığı konusunda ise yapılan araştırma sonuçları şaşkınlık yarattı.

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre yemek isimleri ile kilo alımı doğru orantılıdır. Yemek isimleri ile tercihlerin doğru orantılı olup olmadığı konusunda yapılan araştırma 46 gün süre boyunca deneklere uygulandı. Yaklaşık olarak 83 bin kişiye uygulanan deneyde sadece 28 bin kişi yani yaklaşık üçte bir oranında kişi sağlıklı besin seçimi olan sebzelere yöneldi.

Stanford Üniversitesi Yemekleri Etiketleme Araştırması

Stanford Üniversitesi yaşadığımız yüzyılda artan Obezite hastalığının araştırılmasına ve yemek isimlerinin bu aşırı kilo alımı ile alakalı olup olmadığına dair yaptığı araştırmada sonuçlar oldukça şaşırttı. Yaklaşık 83 bin kişi üzerinde test edilen deney 46 gün sürdü. Deneyde birçok farklı yemek hazırlanarak deneklere sunuldu.

Yapılan bir değişim ise yemeklerin bazılarına şekersiz, sağlıklı, az kalorili gibi isimler yazılması oldu. Kişilerin bu sağlıklı ya da besleyici özelliğe sahip olan besinleri tercih etmesi beklenirken sadece üçte bir oranında denek sebze yemeklerine yöneldi. Diğer deneklerin birçoğu isimleri güzel olan, lezzet vurgusu yapılmış olan besinlere yöneldi.

Bu araştırma sonucunda ise kişilerin sağlıklı olarak ifade edilen yemekleri direk lezzetsiz olarak kodluyor olmaları sebebi ile tercih etmedikleri de belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir