Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Nasıl Uzatırız?

Hayatımızı hem kolaylaştıran hem de neredeyse tüm hayatımızı ele geçiren şey nedir? Gün içinde yaptığınız eylemleri bir düşünün. Bu eylemleri yaparken kullandığınız araçları da aynı şekilde. En çok hangi aracı kullanıyorsunuz? Mesela uzakta ki birini görmek istediğinizde ya da acıktığınız da dışarıdan yemek istediğinizde yerinizden kalkmadan alışveriş yapmak isterken.. Cevap basit; akıllı telefonlar.
Akıllı telefonlar çağımızda asla vazgeçilmeyecek bir noktaya yerleşmiş durumda. İlk çıktıkları 90’lı yıllarda amaçları sadece sesli ve yazılı iletişim kurmaktı.

Bu rahatlık o kadar iyi geldi ki hayatımızın bir parçası oluverdiler. Ancak günümüzde hayatımızın parçası olmaktan ziyade kaynağı olmuş durumdalar. Hayatımızı bu kadar ele geçiren telefonlarımızı keşke her saniye kesintisiz kullanabilseydik. Ancak gerekli önlemleri almadığımız sürece ne yazık ki kesintisiz kullanamıyoruz. Bu da bizi “akıllı telefonların pil ömrünü nasıl uzatırız?” sorusuna yönlendiriyor. Kesintisiz kullanmak mümkün olmasa dahi akıllı telefonların pil ömrünü nasıl uzatırız sorusuna karşılık işe yarayan bazı cevaplar var. Akıllı telefonun pil ömrünün uzun olması bataryaya bağlı oluyor.

Batarya Nedir?

Bataryalar birçok farklı alanda kullanılan ve gün içerisinde sık sık karşımıza çıkan vazgeçilmesi çağımızda pekte mümkün gözükmeyen enerji kaynaklarıdır. Temelinde şarjlı pil olan bataryalar elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak biriktirir ve istendiği zaman kullanılma olanağı sağlar. Bu da elektriği daha uzun süre kullanmamıza yol açar. Peki bu enerji sakladığımız süreyi yani akıllı telefonların pil ömrünü nasıl uzatırız.

Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Uzatacak Bilgiler

-Ekran parlaklığınızı otomatik olarak ayarlayın ve hareketli duvar kağıtları kullanmaktan kaçının.
– Zil seviyesini yüksek tutmayın, mümkünse titreşimi hiç açmayın
-Şarj seviyesi de önemli bir etken. Telefonu şarj etmek için kapanmasını beklemeyin hatta çok düşük seviyelere düşmemesi gerekiyor. Doldururken de en fazla %75 dolu olmasına dikkat edin
-Acil bir işiniz yoksa akıllı telefonunuz şarj olurken telefonu kullanmamaya dikkat edin
-Sadece kendi orijinal şarj aletinizi kullanın ne kadar acil olursa olsun orijinal olmayan bir şarj aleti kullanmayı tercih etmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir