Alan Sargısı Olası Arızalar ve Onarım Hizmetleri

Jeneratörler ve DC motorlar içerisinde manyetik alanı meydana getiren bobinler, dönen ekipmanların iyi performans göstermesi için son derece önemlidir. Tekirdağ bobinaj hizmetleriyle bobin arızasına neden olan durumlar tespit edilip, gerekli onarım işlemleri gerçekleştirilir. Bobinaj tamir ve bakım hizmeti almak isteyenler, bu işlem için tam donanımlı firmalarla anlaşmalı ve firmaların uzmanlığından emin olunmalıdır.

Alan Sargısı Nedir?

Alan sargısı, dönen elektrikli makinelerde manyetik alan oluşturmak için kullanılan bir elektromıknatıstır. Bobinler, çerçevenin çevresine kuzey ve güney kutupları verecek şekilde birbirine bağlanan çiftler halinde kullanılır, bu bobinler lamine çelik çekirdeklerin etrafına yalıtımlı bakır tel veya şerit sarılarak yapılır.

Alan Sargısı Arızası Nedenleri ve Yapılabilecek Onarımlar

Alan bobini arızası veya hasarı, kaçınılmaz olarak motorun düşük performansına veya arızasına yol açacaktır. DC motorlarda ve jeneratörlerde alan sargısı arızasının yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

Topraklama: Topraklama, genellikle, bobin etrafındaki bantlamanın durumu hasar gördüğünde meydana gelir ve tel, motorun veya jeneratörün metal gövdesine açıkta kalır. Topraklamanın bir başka nedeni de karbon fırça aşınmasından kaynaklanan karbon tozudur. Bu senaryoda ünite buharla temizlenebildiğinden ve IR’yi (yalıtım direnci) artırmak için serpantinler pişirilebildiğinden onarım mümkündür.

Yanma: Motor veya jeneratör içindeki aşırı ısınma, örneğin anormal gürültü ve titreşim gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Alan bobini çok ısındığında yanabilir veya teller eriyerek devreye zarar verebilir ve motorun arızalanmasına neden olabilir. Bu durumlardan herhangi birinde onarım mümkün değildir ve bobinin değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca bobinlerin uçlarını birbirine ve klemens kutusuna bağlamak için kullanılan esnek uçlarda bazı arızalar meydana gelebilir. İzolasyona zarar vermeden bobin üzerine temiz bir bağlantı yapılabilirse bu uçlar değiştirilebilir.

Tekirdağ bobinaj firması olan Botem’in ilgili konulardaki hizmetlerine ve bobinajla ilgili diğer detaylara: https://www.botem.com.tr/tekirdag-bobinaj bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Botem, uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren öncü firmalardan birisidir. Bobinaj ile ilgili geniş bir tamir ve onarım yelpazesi sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir