Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır ?

Yaz mevsiminin yaklaştığı bu günlerde tabiatın cıvıl cıvıl uyanışına tanıklık etmekteyiz. Şimdi bahçelerimizin de yeniden bakıma ihtiyacı var.

Bahçe Düzenlemesi Nedir?

Bahçe  düzenlemesi kavramı ile anlatılmak istenen  bahçeye ekilecek çiçeklerin dikilecek ağaçların belirlenmesi, bunların tohumlarının ve fidanlarının  alınması, toprakla buluşmalarından önce tüm toprak bakımının ve hazırlığının yapılmasıdır.

Bahçe Düzenlemesi Ne Zaman Yapılır?

Bahçe Düzenlemesi işleminde en önemli ayrıntı bunun doğru zamanda yapılmasıdır. Çünkü çiçeklerin ekim zamanı ağaç fidanlarının dikim vakti bellidir. Bu takvime uyulmadan yapılacak bahçe düzenlemesi başarısız olacaktır.

Genel olarak yılda iki kez bahçe düzenlemesi yapılır. İlki yaz başında, bahçenin mevsime hazırlanması şeklinde olur. İkincisi ise kış aylarından önce sonbaharda yapılır. Bu tarihte de bahçenin kışa hazırlığı tamamlanır.

Bahçe Düzenlemesi Yapılırken İzlenecek Yol

Bahçe Düzenlemesi, yaza girişte yapılacaksa dikkat edilecek konulara bakalım. Yaza hazırlık için bahçede yeni dekorasyon fikirleri uygulanacaksa bunun çalışması tamamlanmalıdır. Örneğin; bahçenin bir köşesine süs havuzu yaptırılması düşünülüyor olabilir. Ya da bahçeye oturma alanı oluşturulacaktır. Belki de barbekü yaptırılması planlanmaktadır. İşte bahçenin esaslı değişiklikleri önce yapılmalıdır.

Sonraki aşama bahçenin yeniden canlı ve renkli hale getirilmesi için çiçek ekimi ve ağaç dikimi yapılmasıdır. Fakat bunun için de belki bir peyzaj çalışması gerekecektir. Bu durumda profesyonellerden yardım alabilirsiniz ve bahçenize peyzaj uygulaması ile güzelleştirebilirsiniz.
Eğer bahçe düzenlemesini kendiniz yapacaksanız ön hazırlık yapmalısınız.
Örneğin; ekmeği düşündüğünüz çiçekler hakkında bilgi alın. Bahçeye çiçekleri ne şekilde dikeceğinizi saptayın, ağaç da dikecekseniz bunların da yerini belirleyin.

Renk uyumuna azami dikkat etmek görsel olarak başarılı bir sonuç anlamına gelecektir. Öte yandan çiçeklerin bakımı ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun. Daha güneş görmesi gereken bir çiçeği yanlışlıkla gölge bir köşeye dikmeniz istenen sonucu vermeyecektir.

Ama bu aşamalara geçmeden önce yapılması gereken en önemli iş bahçe toprağınızın bakımı, besinlerle takviye edilmesi, havalandırılması ve eğer gerekiyorsa başka toprak ile takviye edilmesidir. Çünkü zamanla toprak kalitesini kaybedebilir. Düşünülen çiçekler için uygun bir toprak olmayabilir, işte tüm bu sebepler nedeniyle başka yerden getirilecek toprakla bahçe toprağı takviye edilmelidir.

Yaz ayları boyunca güzel ve keyif alınacak bir bahçe için zamanında ve doğru bir bahçe düzenlemesi şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir