Basketbol Hakemi

Basketbol, hem ülkemizde hem de dünyada hızla daha popüler hale gelen spor olması kişilerin nasıl basketbol hakemi olacağı sorusuna cevap aramasına sebep olmuştur.

Baketbol hakemi olmak isteyen kişilerin her geçen gün daha fazla artmasının sebeplerinin başında, basketbolun günden güne hem ülkemizde hem de dünyada daha fazla popüler olmaya başlaması ile ilintilidir. Basketbol hakeminin dikkatli ve sağduyulu karar vermesi çok önemlidir. Çünkü basketbol, futbola göre daha elitist bir spordur. Haliyle hataya ya da şaibeye yer yoktur. Peki “basketbol hakemi olmak için hangi şartları taşımak gerekir?”, bu soru aslında mesleğin özünü göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Basketbol Hakemi ve Görevleri

Basketbol hakemi bu alandaki karşılaşmaların adil bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Bu alanda hakemin hem adil hem de adaletli olması gerekir. Öte yandan basketbol hakemleri karşılaşmalarda sahaya çıkan sporcuların basketbol kurallarına uyup uymadığını da denetlemektedir. Basketbol maçlarında 2 ya da üç hakem görev almaktadır. Bu hakemlerden biri baş hakem diğerleri ise yardımcı hakem olarak isimlendirilirler. Basketbol maçını denetleyen ve maçı yöneten asıl kişinin baş hakem olduğunu da belirtmek gerekir.

Basketbol Hakemi Olma Şartları

Kişilerin bu alanda aktif rol alabilmesi için basketbol hakemi olma şartları hakkında hem fikir sahibi olması hem de bu şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
  • Kişilerin en az lise mezunu ya da liseye denk bir okuldan mezun olması gerekir.
  • Kişilerin 17 yaşından küçük olmaması ve 30 yaşından büyük olmamaları gerekir.
  • Kişilerin sağlık durumunun iyi olduğunu gösteren sağlık raporuna sahip olması gerekir.
  • Kişilerin Türk Ceza Kanunu’nda yer alan yüz kızartıcı suçlardan herhangi biri sebebiyle hüküm giymemiş olmaları gerekir.

Bu şartlara ek olarak basketbol hakemi olmak isteyen kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ya da Federasyonlar tarafından altı ay ve üstünde herhangi bir cezalarının olmaması gerekmektedir.

Nasıl Basketbol Hakemi Olunur?

Yukarıda saydığımız şartları sağladıktan sonra “nasıl basketbol hakemi olunur?” sorusunu yanıtlamak gerekir. Bu anlamda atacağınız adımların başında öncelikle T. C. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Spor Servisi’ne dahil olan müdürlüklerden basketbol hakemi başvurusu yapmanız gerekir. Bu başvurunuzun akabinde basketbol hakemliği kursu için beklemeniz ve yaklaşık olarak 3-4 gün arasında süren eğitimi tamamlamanız gerekir. Bu kurstaki eğitim tamamen teorik bilgiye dayalıdır. Bu kursun sonunda bir saatlik sınava girmeniz gerekmektedir. Eğer yapılan bu sınavda yüzde yetmiş başarı sağlarsanız sınavı başarı ile tamamlamış olursunuz. Bu sınavın ardından masa başı basketbol hakemi unvanına sahip olursunuz. Bu aşamadan sonra saha hakemliği için yeni bir kursa başlamanız gerekmektedir. Ancak bazı İl Spor Müdürlükleri’nin bu iki kursu eş zamanlı verdiğini de hatırlatmak gerekir. Bu iki kursu başarı ile tamamlamanız halinde basketbol hakemi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir