Bebek Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne ve babanın en önemli sorumluluğu yetiştirdikleri evlatlarıdır. Her ebeveyn çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek, mutlu bir bebek profilini üzerine yansıtmak ve çocuklarının verimli bir bebeklik dönemi geçirmelerini isterler. Çocuk gelişim uzmanlarının da sıklıkla üstünde durduğu bu konuya ilişkin her ebeveynin bebek yetiştirme sürecinde dikkat etmesi gereken birtakım durumlar vardır.

bebek bakımı
bebek bakımı

Her çocuğun hayatının ilk adımları bebeklik döneminde atılır ve bu adımlar çocuğun tüm hayatını etkileyecek önemdedir. Bundan dolayı bebeklik dönemini doğru geçirmek gerekiyor. Bir bebeğin gelişimi anne karnında başlar. Bu yüzden hamilelik döneminizde de çocuğunuzun var olduğunu unutmayın ve ona zarar verecek söz, davranış ve yiyeceklerden kaçının. Bir bebeğin en önemli aşaması şüphesiz ki doğum anıdır. Zaruri durumlar haricinde normal doğum tercih etmeniz gerekiyor.

bebek yetiştirmek
bebek yetiştirmek

Bebeğinizi Sevin

Bebek doğduktan sonraki 30 dakika çok önemlidir. Bu 30 dakikada bebeğinizi mümkünse kucağınıza almalı ve göğsünüze yatırmalısınız. Bu ona güven verecek, sizin de kim olduğunuza dair içine hissiyat tohumları ekecektir. Ayrıca hiçbir zaman bebektir anlamaz tarzında söylemlerin oluşturduğu hatalara düşmeyin. Bebekler söylediğiniz her kelimeyi anlarlar. Bu yüzden bebeğinizi kucak bebeği yapabilirsiniz. Sürekli onunla sohbet edin, sevin, öpün ve okşayın. Bebekliğinde bu hareketleriniz onu oldukça olumlu etkileyecektir. Bir bebekte uyku da çok önemlidir. Özellikle büyüme hormonlarının yoğun salgılandığı 22.00 ila 03.00 arasındaki saatleri bebeğiniz mutlaka uykuda geçirmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir