Daha Sağlıklı Bir Cilt için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinize gün içerisinde istem dışı da olsa farkında olmadan zarar veriyor olabilirsiniz. Daha sonrasında ise ortaya çıkan bu zararları düzeltebilmek adına çabalıyor olabilirsiniz. İşte tam bu noktada daha sağlıklı bir cilde sahip olmak ve cildinizi sağlıklı bir biçimde onarabilmek için dikkat etmeniz gereken belli başlı birtakım noktalar bulunuyor.

sivilce
sivilce

Sivilceler

Sivilcelere sahipseniz, sivilcelerinizi asla sıkmamanız gerekiyor. Sivilceleri sıktığınız zaman gözenekleri tıkamakta olan maddeler dışarı çıkmış olmasına rağmen sivilceye yol açan büyük parçaların çoğu cildin iç kısımlarında kalıyor ve yüzünüzde yaraya yol açabiliyor.

Tuzlu Gıdalar

Tuzlu gıdaları mümkün olduğunca az tüketin. Tuz tükettiğiniz zaman cildiniz susuz kalmaya başlar. Yüksek miktarda sodyum içeren tuz, cildinizdeki nemin kaybolmasına yol açabilir. Cilt kurumasına yol açan tuz aynı zamanda solgun bir cilde sahip olmanıza da sebep olabiliyor.

Uyku

Uykunuzu düzenli uyuyun. Dengeli bir uyku cildinize iyi gelebileceği gibi sağlığınızın her alanında sizler için önemli olacaktır. Yeterli uykuyu alır ve her gün aynı saatlerde uyuyup, aynı saatlerde uyanmaya özen gösterirseniz cildiniz de bu durumdan dolayı pozitif etkilenecektir.

güneş kremi
güneş kremi

Güneş Kremi

Güneş kremlerini kullanmaya özen gösterin. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden dolayı cildinizde problem olmasını istemiyorsanız mutlaka güneş kremi ile dışarıya çıkın. Bu kremi kullanmamanız ilerleyen dönemlerde erken yaşlanan bir cilde sahip olmanıza da sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir