Depresyonla Başa Çıkma Yolları

Depresyon, öyle sıradan bir rahatsızlık türü değildir. Günlük hayatta en ufak sorunda, “Depresyona girdim” diye düşünebiliyoruz. Hâlbuki depresyon dediğimiz olay o kadar basit bir rahatsızlık değil. Depresyona giren kişilerde, ruh halinden bedensel özelliklere kadar birçok değişiklik olabilir. Üstelik bunlar son derece ciddi değişikliklerdir.

Depresyon tedavisinde genellikle ilaç kullanılır. İlacın yanında psikolojik destek önemlidir. Ama asıl önemli olan, depresyona hiç girmemek için elden gelenin yapılmasıdır. Peki ne yapılmalı da depresyonla başa çıkılmalı, ondan tamamen korunmalı?

depresyon
depresyon

Depresyondan Korunma Yolları

  • Aileniz ve arkadaş çevreniz en önemli faktördür. Ailenizle huzurlu bir şekilde vakit geçirebilmeli, kendinizi iyi hissettiğiniz bir arkadaş çevreniz olmalı. Dertlerinizi anlatıp üzüntünüzü hafifletebileceğiniz birileri olmalı çevrenizde. Dertleşmek; sonunda çözüm bulunamasa bile çok iyi gelir dertlilere.
  • Çalışıyorsanız, sürekli işlerinizle uğraşmayın. Evdeyseniz, sürekli ev işleriyle uğraşmayın. Kendinizle de ilgilenin. İnsanlar gerekli-gereksiz bir sürü şeyle uğraşıp, kendilerine zaman ayırmaktan aciz durumdalar. Bunu yapmayın! Sizin de kendinize ihtiyacınız var. Kendinizi iyi hissedeceğiniz aktiviteler yapmaya özen gösterin. Farklı hobiler edinin, zamanınızı biraz da kendiniz için değerlendirin.
depresyon nedir
depresyon nedir
  • Erken kalkmayı alışkanlık haline getirin. Bu sizi zinde tutacaktır.
  • Uyku düzeninize özen gösterin. Düzenli bir şekilde uyumanız, sizi olumlu yönde etkiler. Uykusuz insanlar daha agresif olurlar. Özellikle vücudun kendini yenilediği, şarj olduğu gece saatlerinde uyuyun.
  • Spor yapmayı ihmal etmeyin. Spor; fiziki olarak vücudu zinde tutacağı gibi, sizi psikolojik olarak da zinde tutar.
  • Son olarak da; alkol-sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, her konuda olduğu gibi bu konuda da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir