Emzik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Mühim Şey

Herkesin emzikler hakkında bir fikri var gibi görünüyor. Fakat emzik kullanmanın faydaları veya zararı üzerine dolaşan gerçeğin geri kalan kısmı çok net değildir. Bu nedenle, kayıtları düzene koymak için uzmanlara sorduk. İşte emzikler hakkında bilmeniz gereken ve şaşırtıcı 5 bilgi:

emzik
emzik

Yenidoğanlar ve Emzik Kullanımı

Yeni bir araştırma, emziklerin yasaklanmasından sonra aslında emzirilen bebeklerin yüzdesinin düştüğünü ve hazır mamaya dönüldüğünü tespit ettiler. Ayrıca bazı bebekler emzirme ihtiyaçlarını tek başlarına besleyerek karşılayamıyor, dolayısıyla, yenidoğanın emzik kullanması, kilosunun yerinde olması ve yakın zamanda beslenmesi durumunda mutlaka yanlış bir şey değil. Yalnızca aç olabileceği zaman emzirmek yerine bebeğinize emzik vermemeye özen gösterin.

Emzikler ve SDIS Riski

Birkaç çalışma, emzik kullanan bebeklerde SDIS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) riskinde bir azalma buldu. Bebeğinizin emziği emmesi sırasındaki periyodik ağız hareketi, onu daha hafif bir uyku durumunda tutar, bu nedenle solunumu kesme şansı azdır, ayrıca bebeğinizin ağzında emzik olması, hava yolunu açık tutmaya yardımcı oluyor.

Emzik ve Dental Problemler

Çoğu bebek için, emzik ilk iki yılda hiçbir zarar yapmaz. Fakat yürümeye başladıktan sonra da kullanmaya devam ederse, dişlerin düzgün şekilde hizalanmamasına neden olabilir. Ancak, sadece çocuğunuzun emzik bırakma yaşı değil, emzik kullanma karakteri de etkili olabilir. Sakin bebekler nazikçe emzik emerek ön dişlerine daha az baskı uygularlar ve 3 yaşına kadar promlemsizdir. Öte yandan, daha enerjik bebekler ısırıklarıyla yaklaşık 18 ayda görünür problemler geliştirebilirler.

emzik kullanımı
emzik kullanımı

Emzik Kullanımı ve Kulak Enfeksiyonları

Pediatri’de yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli olarak emzik kullanan çocuklar, 6 ayda kullanmayı bırakanlara kıyasla daha fazla kulak enfeksiyonuna sahip. Bazı doktorlar, emiliminin kulaklardaki baskıyı değiştirdiği için olduğunu söylüyorlar. Bu basınç farkı, orta kulağı burun ve boğazın arka tarafına bağlayan borudan sıvının boşalmasını önleyebilir.

Emzik ve Hijyen

Bir mikroskop altında, kullanılmış emziklerin ne kadar kirli bir sürpriz olduğu karşımıza çıkabilir. Uzmanlar, Bakterileri ortadan kaldırmak için bulaşık makinesinde veya sıcak, sabunlu su ile elde yıkamayı önerir. Temiz, kuru emzikleri, taşıma sırasında plastik torbalara koyun, ayrıca emzik bezlerini düzenli olarak değiştirmeniz de iyi bir fikirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir