Glüten Analizi ile Bilinçlenin

Glüten insan sağlığı için bazı durumlarda zararlı hale gelebilir. Ancak pek çok gıda da bulunmasından dolayı da insanlar tarafından sıklıkla tüketilir. Özellikle buğday çavdar ve arpa gibi tahıllarda bol miktarda bulunur. İnsanların beslenmesinde büyük önem arz eden bu besinler zaman içerisinde bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

gluten analizi

Çölyak hastalığı glüten ile ilişkili bir hastalıktır. Gıda alerjisi olarak da bilinir. Bu hastalığa sahip olan kişiler yaşam boyu bu şekilde devam ederler. Çölyak hastalığına sahip olan kişilerin glüten içeren yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Glüten pek çok besinde olduğu için tüketirken içeriğinin bilinmesi çok önemlidir. Özellikle ekmek pasta makarna ve alkollü içeceklerde sıklıkla glütene rastlanır. Yalnızca bu kadarla da sınırlı değildir daha pek çok kozmetik ürünün de bile glüten bulunur.

Glüten analizi bu gibi durumlar için çok önemlidir ve mutlaka yapılması gerekir. Bu sayede besinlerin içerisindeki glüten miktarları ölçülebilir.

Glüten’in Zararları

Glüten birçok besinde bulunan ve günlük hayatta tüketimi oldukça yaygın oradan bir protein grubudur. Ancak zaman içerisinde meydana getirdiği rahatsızlıklar nedeniyle insanların sağlıklarına zarar verir. En bilinen hastalık çölyak hastalığıdır.

Hastalığa yakalanan kişiler içerisinde glüten barındıran hiçbir besini tüketmemelidirler. Vücutta şişkinlik, kaslarda zayıflık, kansızlık, iştahsızlık, eklemlerde ağrı, ciltte kaşıntı, kemik ağrıları, halsizlik ve kusma gibi pek çok etkisi olur. Ayrıca yalnızca çölyak hastalığı olarak değil glüten duyarlılığı olarak da rahatsızlıklara neden olabilir. Tüm bunların en büyük etkisi olarak da bağışıklık sisteminde oluşan sorunlar gözlenir.

Glüten Aranması

Glüten insanların hayatını büyük ölçüde etkileyen bir protein grubudur. Pek çok kişiye besinlerin içerisindeki glüten miktarını önemsemez. Ancak glüten zaman içerisinde vücuda büyük zararlar verir.

Bu nedenle de laboratuarlarımızda sizler için ürünlerin glüten içerip içermediğini araştırıyoruz ve tespit ediyoruz. Sonrasında ise ürünün glüten içerip içermediğini raporlayarak bildiriyoruz. Eğer sizlerde besinlerin içerisinde ne ölçüde glüten bulunuyor veya yediğiniz yiyeceklerde glüten var mı yok mu öğrenmek istiyorsanız daha detaylı bilgi almak için https://www.analizistek.com/gluten-aranmasi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir