Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukluktan itibaren bir meslek hayali olanlar vardır elbette. Onlar için yapılabilecek en doğru şey, hayallerinin peşinden koşmasını söylemek olur. Zira bir insan ancak hayalindeki mesleği yaparsa mutlu olur. Çünkü onu bir iş olarak değil, hobi olarak görür her zaman. Bu da zevk alarak yapmasını sağlar.

meslek seçimi
meslek seçimi

Bir de hangi mesleği yapacağına karar verememiş insanlar vardır. Böyle durumlarda ise, şu mesleği yapmalısın diyip onu belli bir alana itmektense; şu mesleğin şu özellikleri var bunun bu özellikleri diyerek anlatmak gerekir. Yani onu belli bir yola itelemekten ziyade, ona yolları anlatmak gerekir.

Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meslek seçim aşamasında olan gencimizi güzel yönlendirmek gerekir. Mesela babası, küçükken olmak isteyip de olamadığı mesleği zorla çocuğuna yaptırmamalı. Öncelikle tüm meslekleri anlatmalı, sonra çocuğa sorulmalı. Onun tercihleri üzerinden de onu yönlendirmeli.

Meslek seçme döneminde gençler kendilerini psikolojik baskı altında hissetmemeli. Tam tersine, kendisine güvenen bir aile profili çizilmeli ki kendini güvende hissetsin. Verdiği kararın arkasında olacak olan bir ailesi olduğunu bilmeli ki, daha rahat bir şekilde karar versin.

meslek seçerken dikkat
meslek seçerken dikkat

Bir diğer önemli konu ise; meslek ve karakter uygunluğu! Puanı çok yüksek gelen bir öğrenci ne yapacağını bilemeyip, yüksek puanlı yerlere gitmemeli. Kendi karakterine uygun, yapabileceği meslekleri tercih etmeli. İşte anne-babalar ve öğretmenler tam da bu aşamada devreye girmeli. Öğrenciye mesleğin gerektiği karakter özelliklerini anlatmalı. Ve öğrenci kendi karakterini de düşünerek, o mesleği yapıp yapamayacağına karar vermelidir.

Sonuç olarak; meslek seçimi hayatı etkileyecek kadar önemli bir mevzudur. O yüzden, bu konuda ne kadar hassas davranılırsa o kadar iyi olacaktır diyorum ve sizlere bu konuda kolaylıklar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir