Pazartesi Sendromu Nedir?

Haftanın belirli günlerinde iş, okul ya da sorumlulukları olan herkes hayatında bir defa da olsa hafta sonu tatil bittiği zaman kendini kötü hissetmiştir. Özellikle tatil olan Pazar günlerinin ardından hemen gelen Pazartesileri insanlar için artık bir sendrom halinde gelmiştir. Pazartesi sendromunun yaşanmasının en büyük etkeni insanların üzerinde oluşturduğu sorumluluk ve mecburiyet hissidir. Yeni başlayacak hafta ile birlikte gelecek olan bütün sorumlulukların stresi üzerine Pazartesi günü yaklaşınca insanlar gerilirler ve kendilerini kötü hissederler. Pazartesi sabahı uyandıkları zaman işe gitmek istemez, yataktan kalkacak kadar iyi hissetmezler.

pazartesi sendromu

Neden Pazartesi Günleri Daha Çok Zorlanırız?

Hafta içi özellikle çalışan insanlar için yalnızca sorumluluğu ve çalışmayı temsil eder. Bir eylemi zorla yapma düşüncesi psikolojik olarak insana ağır geldiği için çalışma günlerinin yükü de bu nedenle daha çoktur. Pazartesi sendromu insanların hayatını olumsuz etkileyen bir duygu durumudur. Kendini huzursuz bir haftaya hazırlayan insanlar sosyal hayatlarında da daha mutsuz ve insanlara karşı asık suratlı olurlar. Bu durum da hem kendi hayatlarını hem de çevrelerinde ki insanları oldukça kötü etkileyen davranışlar yapmalarına sürükler.

Pazartesi Sendromundan Nasıl Kurtulabiliriz?

Pazartesi sendromu tamamen insanların kafalarında oluşturdukları ön yargılar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu nedenle bu huzursuz duygu durumundan kurtulmak için yapılması gereken ilk adım bu durumu tetikleyen etkenleri belirlemek olmalıdır. Genelde Pazartesi sendromunu en çok tetikleyen şey insanların uykuya olan düşkünlükleri nedeniyle erkenden uyanmakta zorlanmalarıdır. Erken uyuma ve erken uyanma alışkanlığı edinmemiş ya da fazla uyuyan insanlar sabahın erken saatlerinden uyanacakları düşüncesine kapılınca kendilerini kötü hissederler. Bu durum da bir haftalarını birden etkileyen olumsuz duygulara sahip olmalarına sebep olur. Bunun gibi sorunlarınızı belirledikten sonra bunlar üzerinde yoğunlaşarak çözüm yolu aramalısınız. Eğer uyku probleminiz varsa geceleri daha erken uyumak için uykunuzu getirecek aktiviteler yapabilir ya da sabah uyandığınız da mutsuz hissetmemek için belirli rutinler belirleyebilirsiniz. Bu rutinler sizi daha çok strese sokacak şeyler değil aksine kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak keyifli şeyler olmalıdır. Bu sayede Pazartesi sabahları uyanmak psikoloji de olumsuz bir etki bırakmayacağı için güne daha keyifli başlamanızı sağlayacaktır. Güne nasıl başlarsanız devamını da aynı şekilde getireceğiniz için uyandığınız zaman ki ruh hali oldukça önemlidir. Gün içerisinde ki ruh haliniz yalnızca sizin değil çevrenizde ki insanların da ruh halini etkilediği için Pazartesi sendromundan kurtulmak oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir