Rinoplastide Yüz Güldüren Teknikler

Tıp alanında yaşanan pek çok gelişmeye paralel olarak estetik cerrahi alanda da son derece mühim gelişmeler yaşanabiliyor. Özellikle rinoplasti yani burun estetiği dendiğinde artık akla klasikleşmiş teknikler yerine hem hastalar hem de hekimler tarafından büyük önem taşıyan yeni teknikler geliyor. Bu yeni teknikler özellikle hastalar açısından yüz güldüren özellikler sunabiliyor. Rinoplasti dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen iki farklı metot, burun estetiği alanında yeni bir dönemin kapılarını araladı. 3D mask ve mikro-rinoplasti isimleriyle bilinen bu teknikler kombine şekilde de kullanılabiliyor.

estetik
estetik

Rinoplastide 3D Mask Dönemi Başladı

Estetik cerrahlar kadar hastalar açısından da son derece mühim olan 3D mask tekniğini rinoplasti alanına kazandıran isim Dr. Yakup Avşar oldu. Bu tekniğin elbette hekimler için önemi yadsınamaz. Ancak daha çok hastaların yüzünü güldürdüğünü söyleyebiliriz. Peki, 3D mask ya da yurt dışında bilinen adıyla 3D Avşar mask tekniği nedir?

Bilindiği gibi burun estetiği olmak isteyenler operasyon sonrasında nasıl bir burun şekline sahip olacaklarını bilgisayar ekranındaki 3 boyutlu görüntü ile görebiliyorlardı. Sadece görsel bir kare olarak gördükleri burun şeklinin kendi yüzlerindeki bu görüntüsünden memnun kalmaları halinde operasyon aşamasına geçiliyordu. Ancak her hastada olmasa dahi bazı hastalarda estetik müdahale sonrasında burun şeklini yadırgama ya da aslında istediği burun şeklinin kendisine uygun olmadığını düşünme gibi çeşitli sıkıntılar da yaşanabiliyordu. İşte 3D mask tekniği tüm bu sıkıntıları tamamen ortadan kaldırıyor.

Bu teknikte hasta istediği burun şeklini hekimi ile görüştükten ve konuştuktan sonra hastanın yüzüne uygun olan burun şekline karar veriliyor. Hastanın yüzü ve istediği burun şekli dijital ortama görüntü şeklinde aktarılıyor ve ardından 3D print teknolojisi devreye giriyor. 3 boyutlu baskı teknolojisinden faydalanılarak hastanın yüzü bir maske formunda çıktı alınıyor ve hastanın bu maskeye dokunması, istediği burun şeklini deneyimlemesi mümkün olabiliyor. Her açıdan burun bölgesine bakarak kendi yüzünde bu burnu inceleyebilen hasta kendinden emin bir şekilde estetik operasyona başlayabiliyor. Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen bu teknik çok sayıda kişinin endişelerini ortadan kaldırmayı başardı.

3d maske
3d maske

Burun Estetiğinde Yepyeni Bir Teknik: Mikro-Rinoplasti

Rinoplasti alanında uygulanan bir diğer yeni teknik de mikro-rinoplasti adını taşıyor. 3D mask tekniği ile bir arada kombine şekilde de uygulanabilen mikro-rinoplasti tekniğini geliştiren isim de yine Dr. Yakup Avşar oldu. Mikro motor sistemi ile birlikte uygulanan bu yöntemde başrolü üstlenen, Dr. Yakup Avşar’ın tasarımını gerçekleştirdiği mikro motor sistemi uçları oluyor. Burun kemiğinden burun köküne kadar tüm burun üzerinde istenen her müdahalenin son derece ince bir işçilik ile uygulanabilmesine olanak tanıyan bu uçlar kapalı burun ameliyatında da kullanılabiliyor.

Mikro motor sistemi yardımıyla burun kemiği üzerinde de çeşitli müdahalelerin gerçekleştirilmesine olanak tanıyan mikro motor sisteminin yanı sıra endoskopi teknolojisinden de faydalanılıyor. Endoskopi ile mikro kameralar kullanılıyor ve görüntünün yaklaşık olarak 20 kat büyütülmesi sağlanıyor. İnce bir işçilik ve net bir görüntü magnifikasyonu sayesinde istenen burun şeklinin yakalanması kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Genellikle kapalı burun ameliyatlarında gerçekleştiriliyor olsa da aslında açık burun ameliyatlarında da uygulanabilen bu tekniğin rinoplasti alanında yepyeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebildiği de söylenebiliyor. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmaya başlanan ve Dr. Yakup Avşar ismi ile birlikte anılan bu teknik estetik açıdan çok daha başarılı çalışmaların yapılabilmesine de olanak tanıyor. Nefes alma güçlüğü yaşatan burun şekilleri ya da hatalı müdahale nedeniyle meydana gelebilen burun dokusu deformasyonları durumunda da bu teknik kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir