Şizofreni Hastalığının 5 hali

Şizofreni, dünya nüfusunun % 1,1’ini etkileyen oldukça yaygın bir hastalık. Sadece Amerika’da 3,5 milyon şizofreni hastası bulunuyor. Şizofreni en sık 16-25 yaş arasında teşhis ediliyor. Erkekleri, kadınlardan 1,5 kat daha fazla etkileyen hastalık; genetik, çevre, beyin kimyası, istismar veya ihmal ile ilişkili nedenlere dayanıyor.

şizofren tedavisi
şizofren tedavisi

Kaç Tür Şizofreni Var?

Kişinin durumu değerlendirildiğinde sergilediği belirtilerin türüne göre 5 çeşit şizofreni kategorize ediliyor: Paranoid şizofreni, Dağınık şizofreni, Katatonik şizofreni, Farklılaşmamış şizofreni ve Artık şizofreni.

1- Paranoid Şizofreni: Sanrılar ve işitsel varsanılar gibi paranoid davranışlarla ayırt edilir. Paranoyak davranışlar, zulüm duygusu, izlenme hissi veya bazen bu davranış ünlü bir şahsiyet, siyasetçi, sanatçı ile ilişkilendirilir. Paranoid tipi şizofreni hastaları öfke, endişe ve düşmanlık gösterebilir. Kişi genellikle -nispeten normal- bir entelektüellik ve etkileme ifadesine sahiptir.

2- Dağınık Şizofreni: Tuhaf, dağınık veya konuşmanın anlaşılması zor davranışlar sergiler. Mevcut durumla alakalı olmayan uygunsuz duygular ya da tepkiler gösterebilirler.  Hijyen, yemek yeme ve çalışma gibi günlük aktiviteler dağınık düşünce kalıpları tarafından bozulabilir veya ihmal edilebilir.

şizofreni nedir
şizofreni nedir

3- Katatonik Şizofreni: Hareket bozuklukları katatonik tip şizofrenidir. Hastalar değişebilir: hareketsiz kalabilir veya her yeri dolaşabilir. Saatlerce hiçbir şey söyleyemezler veya söylediğiniz, yaptığınız her şeyi tekrarlarlar. Katatonik şizofreni hastaları genellikle kendilerine bakamaz ya da günlük aktiviteleri tamamlayamazlar.

4- Farklılaşmamış Şizofreni: Ayırt edilmemiş tip şizofreni, şaşkınlık, halüsinasyon, dağınık konuşma veya katatonik davranışlar gibi belirtiler de dâhil olmak üzere şizofreninin iki veya daha fazlasına uyan davranış sergilediğinde kullanılan bir sınıflandırmadır.

5- Artık Şizofreni: Geçmişinde en az bir şizofreni belirtisi bulunmasına rağmen, şu anda aktif semptomları (sanrılar, halüsinasyonlar, dağınık konuşma veya davranış) yoktur ve artık kişi tamamen remisyonda olabilir veya bazı noktalarda semptomlara devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir