Sürekli Yorgun Hissedenlerin Mutlaka Dikkat Etmesi Gerekenler

İş hayatı ve ev hayatının yanında genellikle kadınlar kendilerini yorgun hisseder ve enerji seviyenizi yükseltmek adına beslenmenizi düzenleyip iyi bir uyku çektiğiniz zaman büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek istemeseniz bile erken saatlerde kahvaltı son derece önemli. Hem enerjinizi attıracak hem de sizi güne hazır bir hale getirecektir. Taze ya da konserve halindeki meyveleri yoğurt ile karıştırıp da yiyebilirsiniz.

yorgunluk
yorgunluk

Demir eksikliği, vücudun oksijen ulaşımında önemli rol oynayan kırmızı hücrenin kan içerisinde bulunmamasıdır. Bu nedenle de yorgun ve bitkin hissedersiniz. Zaman içerisinde de anemiye yol açar. Karaciğer ya da yağsız kırmızı et, yumurtanın sarısı gibi besinler en iyi demir kaynaklarındandır.

Yeterli şekilde lif tüketilmediği zaman kabızlığa ve bu sayede de halsizliğe yol açar. Bu nedenle oldukça fazla meyve, sebze, tam tahıl tüketmeye özen gösterin.

Enerjinizin artması için çok fazla suya ihtiyacınız vardır. Kadınlar gün içerisinde en az sekiz erkekler ise gün içerisinde en az on bardak su içmek durumunda.

yorgun olmak
yorgun olmak

Çinko, fosfor, potasyum ve B vitaminleri enerji attırma açısında büyük bir rol oynuyor. Magnezyum ise uykunuzu düzenliyor. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için bunlardan almanız gerekiyor.

Beslenmenize gereken özeni gösterdiğiniz halde hala yorgun hissediyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var. Yorgunluğa sebep olabilen anemi, tiroid tembelliği gibi hastalıklar hakkında da bilgi edinmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir