Swift Nedir?

Swift nedir ve Swift işlemi nasıl gerçekleştirilir? Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli banka hesaplarına döviz olarak gerçekleştirilen para transferleri Swift yöntemi ile yapılmaktadır. Genellikle uluslararası işlemlerde kullanılan Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), işlemlerini tüm dünyadaki bankalar arasında gerçekleştirebilmektedir. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication sisteminin Türkçe açılımı ‘’Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği’’ şeklindedir. Uluslararası para transferini hızlı bir şekilde gerçekleştirerek ticarete hızlılık katan Swift, oldukça güvenilir bir sistemdir. Swift işlemleri sırasında önemli noktalardan biri de Swift kodlarıdır. Swift kodları çeşitli kurallar dikkate alınarak oluşturulan ve transfer sırasında kullanılan kodlardır. Peki, Swift kodu nelerden oluşur?

swift

Swift Kodu Nedir?

Her banka, Swift işleminin kullanılması adına farklı kodlar bulundurmaktadır. Belirli miktarda döviz göndermek isteyen kişiler, işlemlerini gerçekleştirirken bu kodlardan yararlanırlar. Uluslarası para transferini gerçekleştirmede büyük rol oynayan Swift kodları 11 haneden oluşmaktadır. Çeşitli kurallar sonucu meydana getirilen kodlar, ülkelere göre farklı içeriğe sahip olmaktadırlar.

Swift kodlarında ilk 4 karakter banka kodunu, sonraki iki karakter ülke kodunu (Türkiye için ‘’TR’’ gibi), sonraki iki karakter yerel kodunu (yerel kod 3 karakterden de oluşabilmektedir), son 3 karakter ise şube kodunu barındırmaktadır. Swift kodları genel olarak 11 karakterden oluşmaktadır.

SWIFT İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Swift işlemi nasıl gerçekleştirilir? Günümüzde her bankanın kendine ait Swift kodları bulunmaktadır. Farklı kurallara göre oluşturulan bu kodlar, uluslararası para transferinde büyük rol oynamaktadır. Kişiler, alıcı hesabın banka kodu ve hesap numarasını girerek uluslararası para gönderme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu noktada para transfer işlemleri kodsuz şekilde gerçekleştirilememektedir. Swift işleminde merak edilen konulardan bir tanesi de, transfer işleminden ücret alınıp alınmayacağı. Bu durum, para transferi yapılacak ülkelere göre farklılık göstermektedir. Nitekim komisyon oranları gönderim yerlerine göre belirlenmektedir. Saat 17:00’dan önce yapılan para transferleri iki gün içerisinde sonuç vermektedir. Bu günler hafta sonu hariç olarak tahmin edilmektedir. 17:00’dan sonra gerçekleştirilen para transferlerinin ulaşımı 2 iş gününden daha uzun sürebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir