Uçak Yolculuğu Neden Güvenli?

Pek çok çeşit ulaşım yolu var; Karayolu, denizyolu, havayolu. İnsanlar günlük hayatta genellikle karayolunu kullanıyorlar. Ya arabalarıyla, ya motosikletleriyle ya da yaya halde bir yerlere gidiyorlar. Uzun yolda, yani bir şehirden bir başka şehre ya da bir ülkeden başka bir ülkeye giderken ise havayolu ve deniz yolu da insanların kullandığı ulaşım yolları haline geliyor.

Toplumda genel olarak havayolu, uçak yolculuğu korkusu var. Bu gayet normal çünkü doğumumuzdan itibaren bütün insanlarda yükseklik korkusu var olmaktadır. İnsanların bir diğer korkusu ise uçağın kaza yapması, düşmesi. Aslında istatiksel olarak baktığımızda havayolu, yani uçak yolculuğu en güvenli ulaşım aracıdır.

Uçak Yolculuğu Neden Güvenlidir?

Havayolları, olası herhangi bir küçük sorun bile olmaması için hem kendi ülkelerinde hem de uçtukları bütün ülkelerin havacılık otoriteleri tarafından her zaman dikkatli ve sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Özellikle bakım ve hava trafiği için her zaman daha dikkatli olmaktadırlar.

Günde milyonlarca insanın havayolunu kullanması ve neredeyse hepsinin güvenli şekilde ulaşmak istedikleri yere varması, bir uçak ile yaptığınız seyahatte kaza ihtimalinizin yaklaşık 4 milyonda 1 olması, uçakla yolculuğun en güvenli yol olduğunun kanıtlarıdır. Günlük hayatta ise kaza yaşama ihtimaliniz; araba ile 18 binde bir; yaya olarak 6000’de 1 ve en tehlikeli yolculuk şekli olan motosiklette ise durumunuz 112’de 1’dir. Yani aslında uçak yolculuğu araba yolculuğundan 261, motosiklet yolculuğundan ise 42 bin kat daha güvenlidir.

Yolcuların Başına Hangi Acil Durum Gelebilir ve Ne Yapılması Gerekir?

Bir yolcu olarak başınıza gelebilecek en sık acil durum; tahliyedir. Bu, uçak yeryüzündeyken acil çıkış kapılarının açılması ve 90 saniye içerisinde kabinin boşaltılması durumudur. Size göre acil çıkış kapısının yanında bilet almak şanslılık veya şanssızlık olabilir ancak eğer uçuş öncesi size sorulmuş ve sorumluluk kabul ettiyseniz artık bir tahliye durumunda insanları yönlendirmeniz gerekmektedir. Bunun için bir acil durumda öncelikle sizin sakin olmanız ve panik yapmamanız en önemli unsurdur. Eğer uçuş öncesi size sorumluluk kabul etmek veya etmemek kısmında sorumluluk kabul etmediyseniz zaten yeriniz değiştirilecektir ancak yine şunu unutmamak gerek; acil durumlarda panik olmamak ve sakin olmak en önemli şeylerdir.

En çok karşılaşabileceğiniz bir diğer acil durum ise kabin basıncının düşmesidir. Bu durumda uçak kabinlerindeki üst panelde bulunan oksijen maskeleri düşmektedir.

Tahliye ve Kabin Basıncı Düşme Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Her şeyden önce soğukkanlı ve sakin olmanız gerekmektedir. Uçuş öncesinde acil durum kartına bakmanız tavsiye edilir çünkü tahliye durumunda en yakın çıkış kapısına gitmeniz sizin için önemlidir. Bunun gibi pratik bilgiler her zaman sizin için avantaj olabilir, bu yüzden bunlara önem verin.

Tahliye durumu söz konusu olduğunda ilk olarak, üzerinizde sivri bir obje olup olmadığına bakın, varsa çıkartın. Aynı şekilde ayağınızda topuklu ayakkabı var ise onu çıkartın. Size en yakın acil çıkış kapısı açıldığında panik yapmadan seri bir şekilde kapıya yönelin ve uçağın şişme kaydırağını kullanarak uçağı terk edin.

Kabin basıncının düşmesi durumunda, ilk olarak yukarınızdaki bölümden maskeler düşecektir. Sakin olun ve maskelerden herhangi birini nefes alabileceğiniz şekilde başınıza geçirin. Maskelerden bol bol hava gelmez, bu durumda endişelenmeyin bu normal, bu yüzden maskeden yavaş yavaş hava solumaya devam edin. Bulunduğunuz uçak 3 bin 300 metre yüksekliğin altına indiğinde maske kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Ve son olarak, eğer yanınızda çocuğunuz veya çocuklarınız varsa öncelikle maskeyi siz takın, ondan sonra çocuğunuza veya çocuklarınıza maskeyi takın. Eğer ki oksijenin azalması durumunda kendinizde olmazsanız, çocuğunuz tehlikede olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir