Yurtdışında Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Öneri

Yurtdışına iş veya seyahat amacıyla bir gezi planlıyorsanız, “Yurtdışında araç kiralarken dikkat etmeniz gereken 10 öneri” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Özel veya iş seyahati amacıyla yurtdışına çıkacak olan kişilerin, işlerini kolaylaştırmak için, yurtdışında araç kiralarken dikkat etmeniz gereken on öneri hazırladık. Bu önerilere dikkat ederek emniyetli bir şekilde aracınızı kiralayabilir ve seyahatinizin konforlu geçmesini sağlayabilirsiniz.

Uluslararası Lisans

Uluslararası lisans, tüm ülkelerde geçerliliği olan bir ehliyettir. Seyahatiniz esnasında ehliyetinizin gitmeyi planladığınız ülkede geçip geçmeyeceğini araştırmanızı ve gerekli belgeleri seyahat öncesinde hazırlamanızı öneririz.

İş veya özel seyahat planı yapan kişi, gideceği ülkenin geçerli lisans kurallarından emin değil ise, gideceği ülkenin uluslararası sürücülerle ilgili politikalarını öğrenmek için, o ülkenin konsolosluğundan veya büyükelçiliğinden doğru bilgiyi alabilir.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından vatandaşlarına verilen, yenilenmiş ehliyetlerinin dünyanın her yerinde geçerliliği bulunmaktadır.

Araç Kiralama Şirketi

Araç kiralama şirketi seçiminizi, seyahate çıkmadan önce planlamanızı öneririz. Dünya çapında hizmet veren araç kiralama şirketlerinden aracınızı kiralayabilirsiniz. Araç kiralama rezervasyonunuzu yurtdışına çıkmadan önce yaptırmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Sigorta

Sigorta, önemsenmesi gereken diğer bir önemli faktördür. Birçok ülke, sürücülerin bir çeşit sigorta kapsamına dahil olmalarını istemektedir. Kendi araba sigortanızın yurtdışında sizi kapsayabilir, fakat kapsayıp kapsamadığını önceden araştırıp öğrenmelisiniz. Çoğu araç kiralama şirketleri, çeşitli sigorta paketleri seçeneklerine sahiptir. Dilerseniz bunlardan birisini tercih edebilirsiniz.

Maliyetler

Aracınızı kiralamak için, benzin deposunu doldurmak gibi konularda maliyetler konusunun önceden detaylıca hesaplanması sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca araç kiralama şirketleri aracı size verirken kredi kartınıza belli bir limite kadar bloke koyuyor. Bu bilgiyi önceden bilmeli ve seyahatiniz esnasında zor duruma düşmemek için gerekli olan harcama limitinizi kredi kartınızda bulundurmalısınız. Ayrıca seçeceğiniz aracın da fiyatı modeline ve özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir.

Kiraladığınız Aracı Kontrol Edin

Kiraladığınız aracı teslim alırken mutlaka aracı kontrol etmelisiniz. Eğer araçta, çizik, çökük, yamukluk gibi sorunlar var ise mutlaka ilgili kişiye bildirmelisiniz. Bu hasarları araç teslim tutanağına kaydettirmeli ve fotoğraflarını çekip gerektiğinde sunmalısınız.

Kiralık aracınızı iade etmeden önce de araçta herhangi bir çizik veya darbe olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şirketler genelde bu tür kontrolleri kendileri yaparlar yine de siz her ihtimale karşı tedbirli davranın.

Kiralık Aracın Kullanılması

Yabancı bir ülkede araç kullanabilmek için, karayolu kuralları ve reverans gibi yabancı ülkelerdeki sürüş standartları hakkında biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Bazı ülkelerde trafiğin akış yönü farklı olabilir. Bu konuda da bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca, aracınız kiralamadan önce, bu aracı nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız. Birçok ülkedeki kiralık araçlar manuel araçlardır. Otomatik araç kullanıyorsanız biraz daha fazla ücret vererek otomatik araç da kiralayabilirsiniz. Bir aksilik yaşamamak için seyahat öncesinde araç rezervasyonunuzu yaptırmalısınız.

Rota Tarifi

Rota tarifi yapan telefonunuzun şarjının bitmesi veya internetin çekmemesi gibi durumlara karşı tedbir amacıyla arabada yedek bir harita veya GPS bulundurmalısınız.

Yolculukta Karşılaşabileceğiniz Maliyetler

Yolculukta karşılaşabileceğiniz maliyetler arasında geçiş ücretleri, paralı yollar, otopark ücretleri vb olabilir. Bu tarz ekstra ödemeler için hazırlıklı olmalısınız.

Kiralık Araçla Başka Bir Ülkeye Gitmek

Kiraladığınız araçla başka ülkelere de geçiş yapmayı planlıyorsanız, bu durumu araç kiralayacağınız şirkete bildirmelisiniz. Araç kiralama şirketleri bu gibi durumlar için ekstra belge hazırlayabilir ve bu belgeyi de sınır kapısında yetkililere göstermeniz gerekebilir.

Küçük Detaylar

Yazımızın son bölümünde küçük detaylar hatırlatma istedik. Genelde birçok araçta USB yuvası vardır. Bunun için yanınızda yedek bir kablo getirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca hırsızlıklara karşı önleminizi aldığınızdan da emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir