Ahşap Üstündeki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap zeminler günümüzde pek çok insanın tercih ettiği zemin çeşitleri arasında yer alıyor. Laminat kaplı olan zeminlerin üzerinde ise zaman içerisinde su lekeleri birikmeye başlayabilir. Meydana gelen su birikintilerini düzenli olarak temizlemezseniz ve zeminin nemini almazsanız kalıcı lekeye yol açabilirsiniz. Ahşap üzerinde oluşan lekeler aynı şekilde ahşap masalarda da ortaya çıkabilir. Ahşap lekelerini en iyi şekilde çıkartabilmek için diş macunu yöntemini deneyebilirsiniz.

su lekesi
su lekesi

Diş macunu yöntemini uygulayabilmek için ufak bir miktar beyaz diş macununu su lekesine doğrudan uygulamanız yeterli olacaktır. Daha sonra ahşabın lekeli kısmını kalın bir havlu peçete yardımı ile ovalayarak silebilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Mayonez Karışımı ile Temizlik

Ahşap üstündeki kalıcı su lekelerini engelleyebilmek için dikkat etmeniz gereken bir nokta ise aşırı sıcak olan ve içi sıvı olan eşyalarınızı ahşaba değdirmemeniz olmalıdır. Sıcak olan bir tencere ya bardak gibi bir eşyayı masaya koymadan önce uygun altlıklar kullanmanız bu lekelerin meydana gelmesini engeller.

diş macunu
diş macunu

Ahşap lekelerini temizleyebilmek için en etkili yöntemler arasında yer alan kabartma tozu yöntemini de deneyebilirsiniz. Kabartma tozu yöntemini mayonez ile birlikte uygulayabilirsiniz. Mayonez ile karıştırabileceğiniz kabartma tozunu lekeli bölgeye uygulayarak silme işlemine başlayabilirsiniz. Daha sonra pamuklu bezi buharsız bir ütü ya da saç kurutma makinesiyle ısıtarak destekleyerek lekeli bölgeye temas etmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle lekeler ortadan kalkmaya başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir