Anne Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmanın 5 Etkili Yolu

Hiç kimse, çocuklar ve ev işleri için 7 gün 24 saat çalışmanın tükenmişliğe yol açabileceğini itiraf etmek istemez, ancak birkaç ekstra adım atarak, tam gün çalışan bir günlük bakım görevlisiymiş gibi hissetmenizi durdurabilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı bir anne olmak için bu 5 öneriyi dikkate alın.

anne tükenmişlik
anne tükenmişlik

Negatif Kişilerden Kaçının

Destek kişiler arkanızda değilse, o zaman annelik tükenmişliği ufukta hızla görünebilir. Olumsuz insanların hayatınızdan olabildiğince uzak durmasını istediğiniz gibi, olabildiğince olumlu insanları hayatınıza dâhil etmek için en az bir kişiyi bulun.

Kendinize Zaman Ayırın

Kendinize iyi bakmazsanız, başkalarına hiç bakamazsınız. Yeni bir hobiye başlayın veya denemek istediğiniz bir şey varsa başlatın. Kendiniz için yaptığınız bu küçük şeyler, duygusal sağlığınız ve evinizin hayal kırıklığına uğramadan nasıl çalıştığına büyük bir fark yaratacaktır.

Babayı İşe Alın

Tabii ki, babalar bütün gün sıkı çalışıyor ve anneler işten sonra evde yardım etmemesi gerektiğini düşünüyorlar. Fakat aile bir ekiptir ve baba harika bir kaynak olabilir. Geri çekilin ve onun yapabileceği şeyleri yapmasına izin verin. Baba ve çocuk zamanı gibi rutinler ayırmak hem size hem aile birliğine katkı sağlayacaktır.

tükenmişlik sendromu
tükenmişlik sendromu

Çocuğunuza Sorumluluk Verin

Sorumlulukları anlayan bağımsız bir çocuk yetiştirmek, onlara kendi başına şeyler yapmalarına izin vermekle başlar. Elbette, hataları olacak, bununla birlikte, mükemmel olmadığı halde başarılarından gurur duyacak ve yakında daha büyük sorumluklar alabilecektir.

Hayır Demek

Her şeyi yapamazsınız, bu yüzden her şeyi denemeye gönüllü olmayın. Hayır deyin,  suçlu hissetmenize neden olabilir, ancak sizden istenecek her şeyi yapabileceğinize inanmamanız gerekir. Aksi halde, büyük bir ölçekte anne tükenmişliği için kendinizi hazırlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir