Böbrekleri Korumanın 4 Yolu

Böbrek tüm vücudun genel sağlığı için oldukça önemli bir organ olup herhangi bir sebepten dolayı ağrıması ise günlük yaşantı içinde oldukça olumsuz durum yaratabilir. Yaşam kalitemizi oldukça düşüren böbrek ağrılarının yanı sıra ileri düzeyde yaşanan sağlık sorunları ise maalesef ciddi ve bazen de çaresiz hastalıklar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı böbreklerimizi korumalı ve tüm benden sağlığımız için iyi bakmalıyız.

böbrek
böbrek
  1. Böbrekler denilince ilk akla gelen elbette sudur. Bol bol su tüketmek böbreklere oldukça iyi gelir ve fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar. Böbrekler için suyun yeterli olduğunu anlamanın en kolay yolu idrar rengine bakmaktır. Koyu renkli idrar su tüketiminin azlığına işaret eder.
  2. Kan basınının yüksek olması kalp ve böbrek için olumsuz etki yaratır. Bu sebep ile tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürerek kan basınç değerinizi öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak yükselen kan basıncı için mutlaka hekim ile görüşmeniz önerilir.
  3. Alkol tüketimi ve sigara kullanımı yani sağlıksız besleneme ve sağlıksız hayat seçimi böbrekleri olumsuz etkiler. Bu durumda böbrekleri korumak için alkolden ve sigaradan uzaklaşmanın yanı sıra düzenli ve sağlıklı besinlere yer vermeniz gerekir.
  4. Böbrek sağlığı için aynı zamanda kilo kontrolüne dikkat etmek gerekir. Kilonun fazla ya da az olması da sağlık için dolayısı ile de böbrekler için olumsuzluğa sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir