Ev Serası Kurmanın Yolları

Toprağı, toprakla uğraşmayı seven insanlar, eğer yüksek katlı binalarda yaşıyor ise bu alanları yeşillendirmek için evde sera kurmak isterler. Hiç birşey organik insanların kendi evinde yetiştirdiği gibi olmaz. Bu nedenle yaşadıkları yüksek katlı binalarda bahçesi olmayan insanlar yeşile olan tutkunluklarını evlerinde kendi çaplarında kurdukları sera ile mümkün hale gelmiştir.

sera kurmak
sera kurmak

Evlerinde sera kurmak isteyen insanların sera tercihleri balkonlarda gerçekleştirilir. Evinin balkonuna sera kuracak kişinin balkon cephesinin güneyde olması gerekir. Balkona kurulacak seranın güneyde bulunmasının nedeni bitkinin 5-6 saat gibi güneş ışığı görmesidir. Balkona sera kuran insanların yetiştirmek istediği organik ürünler domates, biber gibi sebzelerdir. Bu bitkilerin kısa sürede sorunsuz şekilde yetişmesi için yeterli oranda su verilmesi gerekir.

Ev Serasında Yetiştirilecek Ürünler

Ürünler balkon demirleri üzerinde yapılacak sarkıtlarla da oluşturulması mümkündür. Sebze yetiştirildiği gibi çiçek yetiştirilmesi de balkonlarda yapabileceğiniz işlevlerdir. Seranın kurulmasında önce toprağın havalandırılması çok önemlidir. Seranın yer aldığı alanda mutlaka hava akım alanları bulunmalıdır. Evde yetiştirilmek istene sebzeler genelde saksı ve benzeri plastik ürünlerde yetiştirilir.

ev serası
ev serası

Büyük şekilde alan domates fidelerinin büyümesi durumundan bitki köklerinin çevresine ağaç konularak dik kalması sağlanır.  Balkon alanlarında oluşturulmak istenen kafesler metal, ahşap ve çeşitli malzemelerden yapılır. Yaz aylarına yaklaştığınız zaman yapacağınız evde sera işlemi yaklaşık 4 ay bir zaman içeriyor. Evde kuracağınız seralar hem ürün yetiştirme hem de keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir