Taş Masajı Uygulaması ve Faydaları

Taş Masajı, binlerce yıldır Uzak Doğu’da uygulanan koruyucu hekimlik uygulaması olarak bilinir. Sıcak taşlar insan bedeninin belirli bölgelerine yerleştirilir. Ovma hareketleriyle uygulanan Taş Masajı, stresi azaltan, sırt ağrılarını iyileştiren bir terapidir. Özel teknikleri olan Taş Masajı, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik taşlarla uygulanır.

Taş Masajı Uygulaması

Masaja başlamadan önce sıcak taşlar bedenin belli noktalarına yerleştirilir. Sıcak taşların ısısı kasların derinlerine kadar ulaşmış olur. Belli bir süre bekledikten sona aromatik öz yağlar kullanılır. Öz yağların kullanılması hızlı sonuç alınmasını sağlar. Taş Masajıyla kan dolaşımı hızlanır. Bu sayede kaslar, dokular ve hücrelerin oksijenle beslenmesi mümkün hale gelir. Taşların su içerisinde ısıtılma yöntemi sayesinde suyun terapi özelliğinden de yararlanılmış olur. Sıcak taşlar aracılığıyla uygulanan bir masaj yöntemi olması, ovma hareketlerinin vücuda daha fazla verim kazandırmasını sağlıyor. Taşların ilk olarak vücuda yerleştiriliyor olması, kan dolaşımını anında harekete geçirir.

Taş Masajı Yararları

Pediyodik olarak uygulanan Taş Masajı sayesinde insan vücudunda kronikleşen sorunlar giderilir. Yalnızca vücuttaki sorunlar giderilmekle kalmaz ayrıca fiziksel, duygusal ve fiziksel olarak kişi enerji kazanır. Baştan aşağıya kişi kendini sorunlardan, sıkıntılardan arınmış olarak bulur.

  • Taş Masajı bel ve sırt ağrısı, kemik, kas ve eklem sorunları, spor yaralanmaları gibi rahatsızlıklarda sorun giderici özelliktedir.
  • Strese bağlı olan gerginli, baş ağrısı ve uykusuzluğa iyi gelir.
  • Sancılı ve aşırı kanamalı regl ağrılarını giderir.
  • Hamile bayanlarda görülen bel ve sırt ağrılarına çözümdür.
  • Solunum, dolaşım ve sindirim sorunlarını etkili bir çözüm yoludur.
  • Metabolizma hızlanır, toksinler vücuttan atılır.
  • Vücuttan toksin atılımını sağlar.
  • Hücrelerin yenilenmesinde rol oynar.
  • Çakralardaki enerjiyi dengeler.

Taş Masajında kullanılan siyah renkli taşlar sırt, boyun, bel, ayak parmak araları, avuç içi ve karın gibi vücut bölgelerine yerleştirilir. İnsan vücudunda şakra olarak adlandırılan enerji merkezini uyaran taşlar sayesinde vücut negatif enerjiden uzaklaşır, kişinin ruhu ve bedeni enerjisini yenileşerek, rahatlama hissine kapılır.

Taş Masajının Uygulanmaması Gereken Durumlar

Taş Masajı cerrahi müdahalelerde, sinir hasarlarında, his kaybının yaşandığı anlarda, varis ve kronik yorgunluk hallerinde tercih edilmemelidir. Hamileler, aşırı kilolu insanlar ve şeker hastalarının uygulamaması önerilir. Isıtılmış taşlarla yapılan bir masaj olduğundan sıcağa karşı alerjisi olanlar için uygun değildir.

Alternatif tıpta yer verilen Taş Masajı, volkanik taşlarla uygulanır. Taşların büyüklükleri kullanılacak vücut bölgesine göre değişkenlik gösterir. Büyük volkanik taşlar omurilikte kullanılır, küçükler ise el ve omuzlarda tercih edilir. Yassı görünüme sahip olan taşlar ise ayakta kullanılmaktadır. Kas gruplarında kullanılacak taşlar ise el büyüklüğündedir. Yüz kaslarını rahatlatmak amacıyla küçük yuvarlak taşlar yüz bölgesine yerleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir