Tuvalet Eğitimi Regresyonunda Uygulanacak 4 yol

Başlangıçtaki aylarda veya yıllarca süren tuvalet eğitiminde ara sıra gerilemeler çok yaygındır. Ancak, gerçekten tuvalet eğitimi almış bir çocuğun tuvalete gitmesi gerekiyor, bu nedenle her gün birkaç kaza yaşayan ve bunları önemsemeyen bir çocuk gerçekten ‘tuvalet eğitimli’ olarak düşünülmemelidir. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi yoluna devam etmesi için önerilerimize dikkat edin.

Aşırı tepki vermeyin

Tuvalet eğitiminin gerilemesi nedeniyle kazalara ve bebek bezlerine geri dönme kaygınız normaldir, ancak olumlu davranabilmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Çocuğunuzun altı kuru olduğunda alkışlayın, öyle değilse, sadece yargısız olarak kalın ve “Tüh, kaza olmuş, hadi gidelim de tuvalete otur.” Benzeri bir cümle onu motive edecektir.

Kök nedenlerini çözün

Geri dönüşün nedenlerini belirlemeye çalışın, çünkü onlara giderken çocuğun bulunduğu yere geri dönmesine yardımcı olunacaktır. Örneğin, birçok çocuk, kreşe gitme veya yeni bir kardeşi karşılama gibi stres yaratacak geçiş dönemlerinde kazalara başlar.

Tuvalete gitmeye teşvik edin

Çoğu zaman, bir çocuğun çok fazla eğlendiği veya bir etkinlikte bulunduğu zamanlar, sadece tuvalete koşmak istememesi nedeniyle kazaların nedenidir. Çocuğunuzu en azından sabahları, yemeklerden sonra, yatmadan ve evden ayrılmadan hemen önce tuvaleti kullanmaya teşvik edin.

Ödül verin

Çocuğunuza kuru kalması karşılığında vereceğiniz küçük ödüller belirleyin. Birkaç başarılı günü bir araya getirdikten sonra, dondurma veya küçük bir oyuncak gibi bir ödül kazanabilir. Fakat bu ödüller her çocukta işe yaramaz ve bazı durumlarda ceza kadar endişe yaratabilirler. Bu yüzden en iyi ödüller genellikle: “Sen koca bir çocuksun!” veya “Yapabileceğine inanıyorum!” bazen en iyi teşvik olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir